Írásunk tisztelgés Sándor Éva előtt, aki a gyógypedagógia nagyhatású egyénisége. Gyógypedagógus, rajztanár, az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar nyugalmazott docense. Munkássága lényege (a tőle kölcsönzött kifejezéssel) „művészettel a tanulásért”. Röviden ismertetjük szakmai életútját, kitérünk felsőoktatási és közoktatási tevékenységére. Bemutatjuk az általa kidolgozott képzőművészeti pedagógiai terápia néhány jellegzetességét. Szólunk az elmúlt évtizedek eredményeiről és a közeljövő feladatairól. Sándor Éva ma is aktívan dolgozik azon, hogy módszerét továbbadja, minél több gyereknek és felnőttnek segítsen az élethosszig tartó tanulásban — alkotással.
Mottó: „A tanulást legtöbbször félreértik. Az én meghatározásom szerint tanulni annyit tesz, mint felfedezni, mi lehetséges. Fel lehet fedezni azokat az eszközöket és módszereket, amelyekkel növekedni lehet és fejleszteni lehetőségeinket, valamint el lehet simítani életünk nehézségeit.” Fritz Perls
Írásom célja, hogy röviden bemutassa Sándor Éva (1. kép) gyógypedagógus, rajztanár, az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar nyugalmazott docense munkásságát. Karizmatikus személyiség, hatása a gyógypedagógiára nagy jelentőségű, gyógypedagógus nemzedékeket oktatott, nevelt, formálta szemléletünket. Az általa létrehozott gyógypedagógiai innovációról, a képzőművészeti pedagógiai terápiáról e lap hasábjain is több tanulmány jelent meg (Sándor, 2007, 2017; Schmidtné Balás, 2017; Gereben, 2017; Tamás, 2008, 2017). Ebben az írásban munkássága jelentőségét szeretném méltatni és munkatársaként bemutatni dilemmáinkat és feladatainkat is.